Efter att Roger Federer vunnit enkelt över Jo-Wilfried Tsonga i årets Australian Open (6-2, 6-3, 6-2) står det nu klart att det blir Federer mot Andy Murray i finalen på söndag. Sist dessa européer mötte varandra i en Grand Slam-final var för ett och ett halvt år sedan i US Open 2008 – ni vet det året som världens sportjournalister kallade för Federers dåliga år då han “bara” kom 2:a i Roland Garros, 2:a i Wimbledon, och vann OS-guld i dubbel, för att sedan slå Murray i finalen och avsluta med en Grand Slam-seger.
Nu verkar schweizaren hur som helst ha hittat formen, och när Tsonga i en förlustintervju fick frågan om han hade några råd till britten inför söndagens final svarade Tsonga:
“Råd? Ja, var beredd på att springa.”
Innan Federer möter Murray på söndag ska dock Serena Williams spela mot Justine Henin imorgon i damfinalen. Henin har nyligen gjort comeback inom professionell tennis, och är således en orankad spelare. Hon fick enbart tillåtelse att spela i Australian Open på grund av tidigare meriter, som gjorde att hon tilldelades ett så kallat Wild Card. Om hon vinner mot Williams imorgon kan man verkligen tala om en sann comeback.
Simon Hedlin Larsson