LO:s gigantiska bidrag till S

Vet ni hur mycket pengar Svenskt Näringsliv har gett till Moderaterna, Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna? 0 kronor. Vet ni hur mycket LO har gett till Socialdemokraterna under samma tidsperiod? 56 miljoner kronor. Man undrar ju hur många som svenskar som reflekterar över eller ens känner till detta. Och ändå är ju dessa 56 miljoner inte ens det stora bidraget LO ger till S. Vad det egentligen handlar om är en gigantisk kampanjmaskin som S har tillgång till varenda valrörelse. Som Carl B Hamilton, ekonomisk talesperson för Folkpartiet, förklarar:

Den stora vinsten för Socialdemokraterna är att de får gratis arbetskraft. I förra valrörelsen hade 200000 fackligt förtroendevalda rätt till ledighet utan löneavdrag för att jobba för Socialdemokraterna som en del i det fackliga arbetet.

200 000 kampanjarbetare. Det är mer än hela Uppsalas befolkning – från spädbarn till 100-åringar – som Socialdemokraterna hade gratis tillgång till under den senaste valrörelsen. Hur många hundratals miljoner kronor hade det annars inte kostat Socialdemokraterna att anställa 200 000 personer under en månad?

Tänk att när statsminister Fredrik Reinfeldt åkte till Ottawa en helg på ett (!) möte med Bilderberggruppen som personligt inbjuden gäst till Jacob Wallenberg florerade konspirationsteorierna om hur näringslivet korrumperar politikerna. Men vill någon ta tag i en riktigt konspiration som faktiskt är sann så kan man ju istället kika på LO:s kärleksförhållande till Socialdemokraterna.

Fast det kanske är så uppenbart att det inte är så kul att kika närmare på? Alla vet ju redan att en stor del av motionerna som skrivs till Socialdemokraternas kongress, det som under alla dessa år mellan 1932 och 2006 – från Per Albin Hansson till Göran Persson – har blivit svenska regeringens politik, är ordagrant kopierade från motionerna till LO:s kongress.

Simon Hedlin Larsson

2 responses to “LO:s gigantiska bidrag till S

  1. Pingback: Tweets that mention LO:s gigantiska bidrag till S « www.SimonsBlogg.se -- Topsy.com

  2. Pingback: Därför ska Socialdemokrater rösta på Piratpartiet i riksdagsvalet 2010 « Emil Isberg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s