Tag Archives: konsert

Simon & Garfunkels turné i Nordamerika 2010

Simon & Garfunkel gör en ny reunionturné i år. Det blir åtminstone tolv framträdanden på olika platser runt om i Nordamerika. Biljetterna till den första konserten, 24 april i New Orleans (som sammanfaller med Jazzfestivalen), har nyligen släppts, och mer information hittas här.

Övriga spikade turnédatum med tidpunkt för biljettsläpp (längst till höger) är följande:

29-Apr Thu Vancouver BC General Motors Place 12/3 @ 10AM
1-May Sat Edmonton AB Rexall Place 12/3 @ 10AM
2-May Sun Calgary AB Pengrowth Saddledome 12/3 @ 10AM
4-May Tue Saskatoon SK Credit Union Centre 12/3 @ 10AM
5-May Wed Winnipeg MB MTS Centre 12/3 @ 10AM
7-May Fri Fargo ND Fargodome 6/3 @10AM
8-May Sat St. Paul MN Xcel Energy Center 13/3 @ 10AM
9-May Sun Madison WI Kohl Center Arena 13/3 @ 10AM
12-May Wed Toronto ON Air Canada Centre 12/3 @ 10AM
14-May Fri Ottawa ON Scotiabank Place 12/3 @ 10AM
15-May Sat Montreal QC Bell Centre 13/3 @ 10AM

Mer information finns på Simon & Garfunkels hemsida.

Och så avslutar vi med lite inspiration:

(Filmen är hämtad från YouTube.)

Simon Hedlin Larsson